Znowu bliżej świata...

aiesec

W naszej szkole znów gościmy ciekawych ludzi! I ponownie za sprawą organizacji AIESEC! W tym roku bawią u nas dwie wspaniałe dziewczyny. Qinyi Tan na co dzień studiuje filologię chińską w Nanjing Normal University w Chinach. Interesują ją także kultura i tradycje. Dzięki temu postrzegana jest jako kompetentny i rzetelny wolontariusz programu AIESEC.

Hane (Hyuiin) Jun pochodzi z Kanady, gdzie studiuje finanse i rachunkowość, a swoje doświadczenie zdobywała poprzez pracę z dziećmi i studentami.

W ramach programu Next Step, dziewczyny prowadzą zajęcia w języku angielskim, których celem jest wzbudzenie w młodych ludziach chęci rozwoju osobistego i dalszego kształcenia się. Dzięki udziałowi w takich zajęciach uczeń uczy się samodzielnego podejmowania decyzji, ale także poszukiwania odpowiednich dróg rozwoju osobistego i zawodowego.

W tym roku tematem przewodnim stało się bezpieczeństwo w sieci. Obecnie bowiem sztuką jest rozsądne korzystanie z cyberprzestrzeni. Pewnie dlatego już od 2004 roku obchodzony jest, w pierwszej połowie lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu. Pojawił się więc aktualny, ciekawy i ważny temat do rozmów, tym razem w języku angielskim.

Uczniowie wraz z ich gośćmi wzięli pod lupę takie pojęcia jak phishing, cyberstalking, wyłudzanie informacji czy szkodliwe oprogramowanie. Poufne informacje są często związane z dobrem osobistym (np. rachunkami bankowymi) oraz prywatnością i mogą stanowić zagrożenia dla czyjegoś bezpieczeństwa. Nieautoryzowany dostęp i wykorzystanie prywatnych informacji mogą spowodować w konsekwencji choćby kradzież tożsamości, czy grabież mienia, wyłudzenia osobistej własności, a nie tylko danych osobowych. Z kolei cyberstalking polega na korzystaniu z Internetu w celu nękania (osoby, grupy osób lub organizacji). Może ona obejmować przygotowywanie fałszywych oskarżeń lub stwierdzenie fałszywego faktu (zniesławienia), monitoringu, gróźb, kradzieży tożsamości i innych.

Dziewczyny uświadamiały ZAPowiczów, na czym polegają malware i spyware. To złośliwe oprogramowanie stwarzające pozory legalnego software'u, ale przeznaczone do zbierania i przekazywania poufnych informacji, takich jak hasła, bez zgody lub wiedzy użytkownika. Często są one dystrybuowane za pośrednictwem poczty elektronicznej, w oprogramowaniu i plikach z nieoficjalnych miejsc.

Rozwój Internetu doprowadził do wielu ważnych usług dostępnych dla każdego z użytkowników. Jedną z tych ważnych usług jest komunikacja cyfrowa. Niestety, umożliwiła ona również komunikację ze złośliwymi użytkownikami. Choć hejterzy często korzystają z Internetu dla osobistych korzyści, to ich działanie nie jest ograniczone do finansowych czy materialnych korzyści. Jest to szczególnie problemem dla rodziców i dzieci, ponieważ dzieci często są celem tych cyberprzestępców. Dzisiaj młodzi ludzie są oszołomieni nieskończonymi możliwościami, jakie daje im Internet, ale często zapominają o najważniejszym: „TO TY DECYDUJESZ O SOBIE W SIECI!” Ta myśl stała się przewodnim hasłem zajęć, bo mimo różnic cywilizacyjnych okazała się tym, co łączyło wszystkich uczestników AIESECowych spotkań kulturowych.